Sondaj adaptiv - PROBLEMATICA ROMILOR

Definitii

  • ANTI-OCCIDENTAL Defineste problematica romilor doar prin prisma unui resentiment personal fata de Occident.
  • FORMALIST Optiunea este depersonalizata, ramanand in cliseele general-conventionale sau opteaza pentru de-responsabilizare.
  • MILITANT Are convingerile unui om responsabil si, in plus, disponibilitatea personala in favoarea unei actiuni directe.
  • NOSTALGIC Preferinte - clar exprimate - in favoarea politicilor aplicate in perioada comunista.
  • ONEST Indiferent de temperament sau de viziunea personala, prevaleaza sinceritatea, franchetea - exprimate intr-o maniera urbana, civilizata.
  • OSTIL Refuza sa angajeze discutia si sa-si detalieze optiunile.
  • PRAGMATIC Indiferent de temperament sau de viziunea personala, prevaleaza ratiunea si obiectivitatea - exprimate intr-o maniera urbana, civilizata.
  • RADICALIZAT Atitudine dominata apriori de inversunare nedisimulata impotriva romilor.
  • RESPONSABIL Prevaleaza spiritul cetatenesc, deasupra ego-ului, remarcandu-se prin gravitate, seriozitate, sobrietate.
  • SUBIECTIV Nu ia in considerare argumentele generale ale celorlalti. Fara sa fie un inversunat, repondentul este marcat de experiente personale negative.
  • SUSPICIOS Predomina indoielile irationale, atitudine sceptica cu privire la sinceritatea celorlalti sau la veridicitatea aparentelor general acceptate.

Tipologii-Temperamente

TipologieColericFlegmaticMelancolicSangvin
#%#%#%#%
Anti-occidental00,00%00,00%214,5%00,00%
Formalist21,3%17728,9%6213,4%16815,6%
Militant21,3%00,00%183,9%63659,0%
Nostalgic00,00%00,00%51,1%00,00%
Onest127,6%182,9%15433,3%00,00%
Ostil10,6%00,00%10,2%00,00%
Pragmatic7346,2%12620,6%6313,6%13912,9%
Radicalizat00,00%00,00%9921,4%00,00%
Responsabil1912,0%12219,9%357,6%958,8%
Subiectiv21,3%7812,7%40,9%403,7%
Suspicios4729,7%9215,0%00,00%00,00%
Total158100,00%613100,00%462100,00%1078100,00%

Copyright © 2013 Direct Marketing Solutions All rights reserved